Amends prin licitație a unui imobil aflat in proprietatea publică a, Municipiului Iași on Bdul Poitiers nr. 10 — the contract under which an outside operator runs something the city owns. Amount: 17.53 m lei. The revised terms are in the annexes.
Who appearsConcesionarea prin licitație a unui imobil aflat in proprietatea publică a, Municipiului Iași, compus din teren în suprafață de 61917 mp si construcții, inscris in CF, 179246 UAT Iași, situat în Iași, Bdul Poitiers nr. 10
What it provides- Modifică art. 4 din Hotararea Consiliului Local nr. 271/26.07.2022, în sensul excluderii unor bunuri imobile si mobile, respectiv a imobilului compus din teren în suprafață de 71917 mp pe care sunt amplasate construcții, având nr. cad. 158888, inscris in CF 158888 UAT Iași si a bunurilor mobile existente in acestea.
- Art.9 Conform art. 36 din Legea nr. 50/1991, republicată, privind autorizarea executării lucrărilor de construcții, concesionarul are obligația să obtina autorizația de construire in scopul 5 / 5 la H.C.L. nr. 20 din 31 ianuarie 2025 executarii lucrarilor de consolidare si reabilitare și să înceapă lucrarile in termen.
The decision’s full text
Art.1 Se modifica art. 4 din Hotararea Consiliului Local nr. 271/26.07.2022, în sensul excluderii unor bunuri imobile si mobile, respectiv a imobilului compus din teren în suprafață de 71917 mp pe care sunt amplasate construcții, având nr. cad. 158888, inscris in CF 158888 UAT Iași si a bunurilor mobile existente in acestea, situat în Iași, Bdul Poitiers nr. 10, pus la dispoziție pentru Parcul Industrial Tehnopolis Iasi, cuprins în Anexa 2, care face parte integrantă din Hotărârea nr. 271/26.07.2022, motivat de faptul ca această suprafață de teren este excedentară suprafeței minime necesare desfăsurării activității parcului industrial, conform art. 5, lit. c) din Legea nr. 186/25.06.2013 privind constituirea și funcționarea parcurilor industrial. Art.2 Se aprobă Studiul de Oportunitate nr. 115872/10.09.2024 privind concesionarea prin licitație publică a imobilului compus din teren, în suprafață de 61917 mp (provenit din dezmembrarea suprafetei de 71917 mp, CF 158888 UAT Iași) si construcții – C3, C4, C6, C7, C8 având nr. cad. 179246, inscris in CF 179246 UAT Iași, imobil situat în Iași, Bdul Poitiers nr. 10, aflat in proprietatea publica a Municipiului Iasi, cuprins in Anexa 1, care face parte integranta din prezenta hotarare. 4 / 5 la H.C.L. nr. 20 din 31 ianuarie 2025 Art.3 Se aprobă concesionarea prin licitație publică a imobilului compus din teren în suprafață de 61917 mp si cladiri C3, C4, C6, C7, C8, inscris in CF 179246 UAT Iași, imobil situat în Iași, Bdul Poitiers nr. 10, aflat in proprietatea publica a Municipiului Iasi, identificat în Anexa nr. 2, ce face parte integranta din prezenta hotărâre, in vederea dezvoltării unor activități de servicii și producții cu funcționalități industriale nepoluante. Art.4 Se însușește Raportul de evaluare nr. 98545/30.07.2024, întocmit de evaluator Cabinet Evaluare Expertiză Contabilă si Insolvență- Evaluator Bulău T. Vlad CIF 35678155, conform contractului de Prestari Servicii nr. 51040/12.04.2024, care stabileste pentru terenul in suprafata de 61917 mp si construcțiile C3, C4, C6, C7, C8, inscrise in CF 179246, imobil situat din Bdul Poitiers nr. 10, o valoare de piata de 3,52 mil. EUR, valoarea in lei fiind 17,53 mil. lei, cuprins in Anexa 3, ce face parte integranta din prezenta hotarare. Art.5 Redevența valorica a concesiunii va fi stabilita în urma licitației organizata în conditiile O.U.G. nr. 57/2019 privind Codul Administrativ și va fi plătibila în lei la cursul BNR din ziua plății. Redeventa minima pe care trebuie sa o ofere participantii este de 141.100 EUR/an. Redevența se poate modifica conform hotărârilor de consiliu local al Municipiului Iași sau legislatiei în domeniu (prin indexare cu indicele de inflație în cazul în care redevența se transformă în monedă națională). Pe perioada derularii relatiilor contractuale redevența nu va fi mai mica decât valoarea acesteia în lei, la data licitației publice; Art.6 Durata concesionării va fi de 49 ani conform art. 306 din O.U.G. nr. 57/2019 privind Codul Administrativ cu modificările și completările ulterioare. Art.7 Se aprobă Documentația de atribuire a contractului de concesiune, pentru concesionarea imobilului compus din teren în suprafață de 61917 mp si construcții C3, C4, C6, C7, C8, având nr. cad. 179246 inscrise in CF 179246 UAT Iași, imobil situat în Iași, Bdul Poitiers nr. 10, cuprinsa în Anexa 4, care face parte integrantă din prezenta hotărâre. Concesionarului i se transmite dreptul si obligatia de consolidare, reabilitare si exploatare a construcțiilor existente și a terenului aferent, înscrise în CF 179246 in scopul dezvoltării unor activități de servicii și producții cu funcționalități industriale nepoluante. Art.8 Comisia de evaluare constituita în baza art. 317 din OUG nr. 57/2019, va derula procedura de concesionare prin licitatie publică a imobilului compus din teren în suprafață de 61917 mp si construcții C3, C4, C6, C7, C8, având nr. cad. 179246 inscrise in CF 179246 UAT Iași, imobil situat în Iași, Bdul Poitiers nr. 10, aflat in proprietatea publică a Municipiului Iasi, conform documentatiei prevazute la art. 7. Art.9 Conform art. 36 din Legea nr. 50/1991, republicată, privind autorizarea executării lucrărilor de construcții, concesionarul are obligația să obtina autorizația de construire in scopul 5 / 5 la H.C.L. nr. 20 din 31 ianuarie 2025 executarii lucrarilor de consolidare si reabilitare și să înceapă lucrarile in termen de cel mult un an de la data obținerii actului de concesionare a terenului, in caz contrar concesionarea pierzandu-si valabilitatea. În acest sens va prezenta concedentului, respectiv DEPPP- Serviciul Evidenta Patrimoniu in Administrare Proprie si DGEFPL – Serviciul Venituri din Contracte, autorizația de construire și ordinul de începere a lucrărilor. Art.10 Încetarea contractului de concesiune poate avea loc în cazul în care interesul local o impune, prin denunțarea unilaterală de către concendent. Art.11 La finalizarea termenului concesiunii, partile vor stabili de comun acord, posibilitatea de utilizare in continuare a imobilelor construcții și teren, de catre proprietarul investitiei. Art.12 Se împuternicește Primarul Municipiului Iași să semneze contractul de concesiune. Art.13 Dreptul de concesiune se inscrie în Cartea Funciară de catre concesionar. Art.14 Copie după prezenta hotărâre va fi comunicată catre: Instituția Prefectului Județului Iași; Primarul Municipiului Iași , Direcția Evidență Patrimoniu Public și Privat; Direcția Generală Economică și de Finante Publice Locale; Comisia de evaluare, prin grija Direcției Evidență Patrimoniu Public și Privat. Art.15 Punerea în aplicare a prevederilor prezentei hotărâri va fi asigurată intotdeauna cu respectarea cadrului legal incident de către Direcția Evidență Patrimoniu Public și Privat; Direcția Generală Economică și de Finante Publice Locale; Comisia de evaluare. Art.16 Aducerea la cunoștința publică a prezentei hotărâri va fi asigurată de către Centrul de Informații pentru Cetățeni. PRESEDINTE DE SEDINTA, Contrasemnează pentru legalitate, Consilier local, Secretar General, Mihai-Liviu Gavril Denisa-Liliana Ionașcu Nr. 20 din 31 ianuarie 2025 Total consilieri locali 27 Prezen ți 25 Pentru 18 Împotrivă 3 Ab țineri 4