#16Concession contractvote not published yet
31 ianuarie 2025

HCL 19/2025

0

Amends prin licitație publică a două loturi de teren, proprietate privată a Municipiului Iași situate în strada Sfântul Andrei nr.11: LOT 1 în suprafață de 282 mp având nr. cadastral 161997 înscris în Cartea Funciară nr. 161997 Iași respectiv LOT 2 în suprafață de 222 mp nr. cadastral 161998 și înscris în Cartea Funciară nr. 161998 Iași — the contract under which an outside operator runs something the city owns. Amount: 119,004 EUR. The revised terms are in the annexes. Concessions run for decades, so their amendments are where the real terms move.

119,004 EURSfântul Andrei nr.11282 m²Amends HCL 2253 annexes
Who appears
Amounts375 EUR83,250 EUR422 EUR
Area282 m² · 222 m² · 282 m²
Locationstrada Sfântul Andrei nr.11, strada Sfântul Andrei nr 11
AmendsHCL 225/2020
Official title

Concesionarea prin licitație publică a două loturi de teren, proprietate privată a Municipiului Iași situate în strada Sfântul Andrei nr.11: LOT 1 în suprafață de 282 mp având nr. cadastral 161997 înscris în Cartea Funciară nr. 161997 UAT Iași respectiv LOT 2 în suprafață de 222 mp nr. cadastral 161998 și înscris în Cartea Funciară nr. 161998 UAT Iași

What it provides
  • Aprobă Studiul de Oportunitate nr.100803/ 02.08.2024, cuprins în Anexa nr.1 , ce face parte integrantă din prezenta Hotărâre, privind concesionarea prin licitație publică a două loturi de teren, proprietate privată a Municipiului Iași, situate în strada Sfântul Andrei nr.11: LOT 1 în suprafață de 282 mp, având nr.
  • (1) Se aprobă concesionarea, prin licitație publică a două loturi de teren, proprietate privată a Municipiului Iași, situate în Iași strada Sfântul Andrei nr.11 astfel: Lot 1 în suprafață de 282 mp, având nr. cadastral 161997, înscris în Cartea Funciară nr. 161997 UAT Iași pentru construirea unei parcări și Lotul 2 în.
  • Se însușește Raportul de evaluare nr. 83357/ 26.06.2024 întocmit de evaluator ANEVAR Bulău Vlad, în baza contractului de prestări servicii incheiat cu Municipiul Iași, care stabileste pentru imobilul teren în suprafață de 222 mp, situat în Iasi strada Sfântul Andrei nr 11, o valoarea de piață de 375 euro/mp, respectiv.
  • Redevența valorică a concesiunii va fi stabilită în urma licitației organizata in conditiile O.U.G nr. 57/2019 privind Codul administrativ și va fi plătibilă în lei la cursul BNR din ziua plății.
  • Durata concesionării va fi de 20 ani pentru ambele loturi și poate fi prelungită, prin simplul acord de voința al părților, încheiat în forma scrisă, cu condiția ca durata însumată să nu depășească 49 ani.
  • Aprobă Documentatia de atribuire a contractului de concesiune, incluzand si Caietul de sarcini, pentru concesionarea prin licitație publică a două loturi de teren, proprietate privată a Municipiului Iași, situate în strada Sfântul Andrei nr.11: LOT 1 în suprafață de 282 mp, având nr. cadastral 161997, înscris în.
  • Conform art.36 din Legea nr. 50/1991, republicată, privind autorizarea executării lucrărilor de construcții, concesionarul are obligația să solicite emiterea autorizației de construire și să înceapă construcția în termen de cel mult un an de la data obținerii actului de concesionare a terenului, în caz contrar.
  • Încetarea contractului de concesiune poate avea loc în cazul în care interesul local o impune, prin denunțarea unilaterală de către concendent.
  • Împuternicește Primarul Municipiului Iași să semneze contractul de concesiune.
  • Copie dupa prezenta hotărâre va fi comunicată către Primarul Municipiului Iași, Directia Evidenta Patrimoniu Public si Privat; Comisia de licitatie prin grija Directiei Evidenta Patrimoniu Public si Privat; Directia Generala Economica si Finante Publice Locale si Instituția Prefectului - Județul Iași.
  • (1) Punerea în aplicare a prevederilor prezentei hotărâri va fi asigurată întotdeauna cu respectarea cadrului legal incident de Directia Evidenta Patrimoniu Public si Privat; Comisia de licitatie; Directia Generala Economica si Finante Publice Locale. 5 / 5 la H.C.L. nr. 19 din 31 ianuarie 2025 (2) Aducerea la.
The decision’s full text

Art. 1. Se aprobă Studiul de Oportunitate nr.100803/ 02.08.2024, cuprins în Anexa nr.1 , ce face parte integrantă din prezenta Hotărâre, privind concesionarea prin licitație publică a două loturi de teren, proprietate privată a Municipiului Iași, situate în strada Sfântul Andrei nr.11: LOT 1 în suprafață de 282 mp, având nr. cadastral 161997, înscris în Cartea Funciară nr. 161997 UAT Iași, respectiv LOT 2 în suprafață de 222 mp, având nr. cadastral 161998 și înscris în Cartea Funciară nr. 161998 UAT Iași. Art. 2. (1) Se aprobă concesionarea, prin licitație publică a două loturi de teren, proprietate privată a Municipiului Iași, situate în Iași strada Sfântul Andrei nr.11 astfel: Lot 1 în suprafață de 282 mp, având nr. cadastral 161997, înscris în Cartea Funciară nr. 161997 UAT Iași pentru construirea unei parcări și Lotul 2 în suprafată de 222 mp teren, nr. cadastral 161998, înscris în Cartea Funciară nr. 161998 Iași, pentru construirea unei căi de acces auto și pietonală. (2) Pe Lotul 2 se va asigura acces liber riveranilor, cu respectarea distanțelor stabilite prin Certificatul de Urbanism. Suprafețele de teren sunt identificate în extrasele de Carte Funciară nr.161997 si 161998, domeniul privat a Municipiului Iași și fac parte integrantă din prezenta Hotarâre la Anexa nr. 2. Art. 3. Se însușește Raportul de evaluare nr. 83357/ 26.06.2024 întocmit de evaluator ANEVAR Bulău Vlad, în baza contractului de prestări servicii incheiat cu Municipiul Iași, care stabileste pentru imobilul teren în suprafață de 222 mp, situat în Iasi strada Sfântul Andrei nr 11, o valoarea de piață de 375 euro/mp, respectiv 83.250 EUR (414.344 lei echivalentul în lei) și prin Raportul nr. 83358 /26.06.2024 o valoarea de piață de 422 euro/mp, respectiv 119.004 EUR pentru suprafața de 282 mp teren, 592.295 lei echivalentul în lei. Art. 4. Redevența valorică a concesiunii va fi stabilită în urma licitației organizata in conditiile O.U.G nr. 57/2019 privind Codul administrativ și va fi plătibilă în lei la cursul BNR din ziua plății. Valoarea redevenței minime pe care trebuie să o ofere participanții pentru ambele loturi este de 10125 euro/an. Redevența se poate modifica conform hotărârilor de consiliu local sau a legislatiei în domeniu (prin indexare cu indicele de inflație în cazul în care redevența se transformă în monedă națională). Pe perioada derularii relatiilor contractuale redevența nu va fi mai mică decât valoarea acesteia în lei, la data licitatiei publice. 4 / 5 la H.C.L. nr. 19 din 31 ianuarie 2025 Art. 5. Durata concesionării va fi de 20 ani pentru ambele loturi și poate fi prelungită, prin simplul acord de voința al părților, încheiat în forma scrisă, cu condiția ca durata însumată să nu depășească 49 ani conform prevederilor OUG 57 din 2019. Art. 6. Se aprobă Documentatia de atribuire a contractului de concesiune, incluzand si Caietul de sarcini, pentru concesionarea prin licitație publică a două loturi de teren, proprietate privată a Municipiului Iași, situate în strada Sfântul Andrei nr.11: LOT 1 în suprafață de 282 mp, având nr. cadastral 161997, înscris în Cartea Funciară nr. 161997 UAT Iași, respectiv LOT 2 în suprafață de 222 mp, având nr. cadastral 161998, înscris în Cartea Funciară nr. 161998 UAT Iași, cuprinsă în Anexa nr. 3 , ce face parte integrantă din prezenta Hotarâre. Concesionarului i se transmite dreptul și obligația de proiectare, execuție și exploatare a celor două loturi de teren, în scopul amenajării unei căi de acces auto și pietonală pe suprafața de 222mp teren, respectiv construirirea unei parcari pe suprafața de 282 mp teren. Art. 7. Conform art.36 din Legea nr. 50/1991, republicată, privind autorizarea executării lucrărilor de construcții, concesionarul are obligația să solicite emiterea autorizației de construire și să înceapă construcția în termen de cel mult un an de la data obținerii actului de concesionare a terenului, în caz contrar concesionarea pierzându-și valabilitatea. In acest sens va prezenta concendentului respectiv Directia Evidenta Patrimoniu Public si Privat si Directia Generala Economica si Finante Publice Locale - Serviciul Venituri din Contracte, autorizația de construire și ordinul de începere a lucrărilor. Art. 8. Încetarea contractului de concesiune poate avea loc în cazul în care interesul local o impune, prin denunțarea unilaterală de către concendent. Art. 9. Se împuternicește Primarul Municipiului Iași să semneze contractul de concesiune. Art. 10 . Dreptul de concesiune se inscrie in Cartea Funciară de către concesionar. Art. 11. Copie dupa prezenta hotărâre va fi comunicată către Primarul Municipiului Iași, Directia Evidenta Patrimoniu Public si Privat; Comisia de licitatie prin grija Directiei Evidenta Patrimoniu Public si Privat; Directia Generala Economica si Finante Publice Locale si Instituția Prefectului - Județul Iași. Art. 12. (1) Punerea în aplicare a prevederilor prezentei hotărâri va fi asigurată întotdeauna cu respectarea cadrului legal incident de Directia Evidenta Patrimoniu Public si Privat; Comisia de licitatie; Directia Generala Economica si Finante Publice Locale. 5 / 5 la H.C.L. nr. 19 din 31 ianuarie 2025 (2) Aducerea la cunoștința publică a prezentei hotărâri va fi asigurată de către Centrul de Informații pentru Cetățeni. PREȘEDINTE DE ȘEDINȚĂ, Contrasemneaza pentru legalitate, Mihai – Liviu Gavril Secretar General, Denisa Liliana Ionașcu Consilier local Nr. 19 din 31 ianuarie 2025 Total consilieri locali 27 Prezenți 23 Pentru 23 Împotrivă 0 Abțineri 0

Sourcesha256 785d9d534d485c71
Discussion
Comments are not open yet. You can write through the contact form in the footer.