The city is selling the 301 m² plot on strada Agatha Bârsescu nr. 15. Price: 94,815 EUR.
Who appearsAprobarea vânzării prin licitație publică a terenului în suprafață 301 mp, situat în Iași, strada Agatha Bârsescu nr. 15 A, având număr cadastral 145838, înscris în cartea funciară 145838 UAT Iași, aparținând domeniului privat al Municipiului Iași
What it provides- , alin.(2), lit f) și g) din Legea nr. 227/2015, privind codul fiscal.
The decision’s full text
A rt.1 Se aprobă vânzarea prin licitație publică a terenului în suprafață de 301 mp, situat in Iasi, situat în Iași, strada Agatha Bârsescu nr. 15 A, având număr cadastral 145838, înscris în cartea funciară 145838 UAT Iasi, ce face parte din domeniul privat al Municipiului Iași, însușit prin HCL nr. 116/2013 privind completarea și modificarea Anexei 1.1. a Hotărârii Consiliului Local al Municipiului Iași nr. 167/2012 privind însușirea inventarului domeniului privat al Municipiului Iași. A rt.2 Se însușește raportul de evaluare nr. 88539 din 08.07.2024, intocmit de Evaluator Autorizat – BULĂU T. VLAD, care stabileste o valoarea de piata de 94.815 EUR, reprezentând un preț de 315 euro/mp, pentru imobilul-teren în suprafață de 301 mp, situat in Iasi, strada Agatha Bârsescu nr. 15 A, având nr. cadastral 145838, înscris în cartea funciară nr. 145838 UAT Iasi. A rt.3 (1) Comisia de vânzare constituită potrivit HCL nr. 22 din 31.01.2025 cu modificarile si completarile ulterioare, va vinde prin licitație publică, terenul în suprafață de 301 mp, situat in Iasi, situat în Iași, str. Agatha Bârsescu nr. 15A, având număr cadastral 145838, înscris în cartea funciară 145838 UAT Iasi, ce face parte din domeniul privat al Municipiului Iași, însușit prin HCL nr. 116/2013 privind completarea și modificarea Anexei 1.1. a Hotărârii Consiliului Local al Municipiului Iași nr. 167/2012 privind însușirea inventarului domeniului privat al Municipiului Iași, prețul minim de vânzare de 95.000 conform Raportului de Oportunitate nr. 45325 din 10.04.2025. (2) Vânzarea acestui teren nu este scutită de TVA, conform prevederilor art. 292, alin.(2), lit f) și g) din Legea nr. 227/2015, privind codul fiscal. A rt.4 Se aprobă caietul de sarcini conform Anexei 2, care face parte integrantă din prezenta hotărâre. A rt.5 Cheltuielile privind întocmirea în forma autentică a contractului de vânzare vor fi suportate de cumpărător. A rt.6 Se împuternicește Primarul Municipiului Iași să semneze contractul de vânzare/cumpărare. Achitarea integrală a contravalorii terenului se va face în termen de 30 zile calendaristice de la data încheierii procesului verbal de vânzare. A rt.7 Copie după prezenta hotărâre va fi comunicată catre: Instituția Prefectului Județului Iași; Primarul Municipiului Iași , Direcția Exploatare Patrimoniu; Direcția Generală Economică și 4 / 5 la H .C .L . n r. 219 d in 28 m ai 20 2 5 de Finanțe Publice Locale; Comisia de vânzare menționată la art. 3 din prezenta hotărâre, prin grija Direcției Exploatare Patrimoniu. A rt.8 Punerea în aplicare a prevederilor prezentei hotărâri va fi asigurată intotdeauna cu respectarea cadrului legal incident de către Direcția Exploatare Patrimoniu; Direcția Generală Economică și de Finanțe Publice Locale; Comisia de vânzare menționată la art. 3 din prezenta hotărâre. A rt.9 Aducerea la cunoștința publică a prezentei hotărâri va fi asigurată de către Centrul de Informații pentru Cetățeni. P R E S E D IN T E D E S E D IN T A , C o n tra se m n ea ză p e ntru leg a lita te , C o n s ilier lo c al, S e cre ta r G e n era l, P etru -E d u a rd B o z D e n isa-L ilia n a Io n aș c u N r. 2 1 9 d in 2 8 m a i 2 0 25 T o tal co n silie ri lo cali 27 P re ze n ți 25 P e n tru 25 Îm p o triv ă 0 A b țin eri 0 5 / 5 la H .C .L . n r. 219 d in 28 m ai 20 2 5
, privind aprobarea vânzării prin licitație publică a terenului în suprafață de 301 mp, situat în Ia și, strada Agatha Bârsescu nr. 15A, având număr cadastral 145838, înscris în cartea funciara 145838Sourcesha256 733555f1849efe93…