Modifică prin licitație a terenului în suprafață de 2020 mp, situat în str. Aurel Vlaicu f.n. având număr cadastral 160354 — contractul prin care un operator din afară exploatează un bun al orașului.
Cine apareConcesionarea prin licitație a terenului în suprafață de 2020 mp, situat în str. Aurel Vlaicu f.n. având număr cadastral 160354, înscris în CF 160354 UAT Iași, aflat în proprietatea privată a Municipiului Iași
Ce dispune- A rt.9 Conform art. 36 din Legea nr. 50/1991, republicată, privind autorizarea executării lucrărilor de construcții, concesionarul are obligația să solicite emiterea autorizației de construire pentru începerea executării construcției în termen de cel mult un an de la data obținerii actului de concesionare a terenului.
- 5 / 5 la H .C .L . n r. 222 d in 28 m ai 20 2 5 A rt.1 6 Aducerea la cunoștința publică a prezentei hotărâri va fi asigurată de către Centrul de Informații pentru Cetățeni.
Textul integral al hotărârii
A rt.1 Se aprobă S tu d iu l d e O p o rtu nita te n r. 3 1 10 4/1 2 .0 3.2 0 25 privind concesionarea prin licitație publică a terenului în suprafață de 2020 mp, situat în Iasi, str. Aurel Vlaicu f.n. având număr cadastral 160354, înscris în CF 160354 UAT Iași, pentru amenajarea unor locuri de parcare, cuprins în Anexa nr.1, ce face parte integrantă din prezenta Hotărâre. A rt.2 Se aprobă c o n c esio n are a p rin licita ție p u blic ă a terenului în suprafață de 2020 mp , situat în Iasi, str. Aurel Vlaicu f.n. având număr cadastral 160354, înscris în CF 160354 UAT Iași, însușit prin HCL nr. 225/2020, privind actualizarea inventarului domeniului privat al Municipiului Iași, Anexa 4.1, nr. inventar 801513, având număr cadastral 160354, înscris in CF 160354 UAT Iasi și identificat în Anexa nr. 2, ce face parte integranta din prezenta Hotărâre, pentru amenajarea unor locuri de parcare. A rt.3 Se însușește R a p o rtu l d e e va lu a re n r. 1 64 3 69/20 .12 .20 24 , întocmit de evaluator Cabinet Evaluare Expertiză Contabilă si Insolvență - Evaluator Bulău T.Vlad CIF 35678155, conform contractului de Prestari Servicii nr. 51040/12.04.2024, care stabileste pentru terenul în s u p ra față d e 2 02 0 m p , din Iasi, str. Aurel Vlaicu f.n., o valoare piață de 2 0 4.0 20 e u ro , respectiv va lo a re a d e 1 0 1 e u ro /m p te re n , reprezentand va lo area d e 1 .0 14 .97 9 le i . A rt.4 Redevența valorică a concesiunii va fi stabilită în urma licitației organizată în conditiile O.U.G. nr. 57/2019 privind Codul Administrativ și va fi plătibilă în lei la cursul BNR din ziua plății. R e d e ve n ța m in im ă p e c a re tre b uie s ă o o fe re p a rtic ip a n tii la lic ita ție e s te d e 1 1 .00 0 e u ro /a n. Redevența se poate modifica conform hotărârilor de Consiliul Local al Municipiului Iași sau legislatiei în domeniu (prin indexare cu indicele de inflație în cazul în care redevența se transformă în monedă națională). Pe perioada derularii relațiilor contractuale redevența nu va fi mai mică decât valoarea acesteia în lei, la data licitației publice. A rt.5 D u ra ta c o n ces io n ă rii va fi d e 2 0 a n i și poate fi prelungită, prin simplul acord de voință al părtilor, încheiat în forma scrisă, cu conditia ca durata însumată să nu depăsească 49 ani. A rt.6 Se aprobă Documentația de atribuire a contractului de concesiune, pentru concesionarea terenului în suprafață de 2020 mp, situat în Iasi, str. Aurel Vlaicu f.n., având număr cadastral 160354, înscris în CF 160354 UAT Iași cuprins în Anexa nr. 3, ce face parte integranta din prezenta Hotărâre. Concesionarului i se transmite dreptul si obligatia de proiectare, executie si exploatare a terenului ce va avea destinație de parcare. 4 / 5 la H .C .L . n r. 222 d in 28 m ai 20 2 5 A rt.7 Se va institui un drept de uz și servitute de trecere în scopul amplasării și mentenanței rețelei de termoficare, existentă pe terenul cu CF 160354 UAT Iași, în favoarea Municipiului Iași și a operatorului rețelei de termoficare. Concesionarul are obligația de a încheia în formă autentică contractul de concesiune, suportând cheltuielile notariale și va face notarea acestuia la cartea funciară. De asemenea, la cartea funciară va fi notat și dreptul de uz și servitute de trecere în scopul amplasării și mentenanței rețelei de termoficare, în favoarea Municipiului Iași și a operatorului rețelei de termoficare. A rt.8 Comisia de evaluare licitație constituită prin HCL nr. 15/31.01.2025 va derula procedura de concesionare prin licitatie publică pentru concesionarea prin licitație publică a terenului în suprafață de 2020 mp, situat în Iasi, str. Aurel Vlaicu f.n. având număr cadastral 160354, înscris în CF 160354 UAT Iasi, aflat in proprietatea privată a Municipiului Iasi, conform documentatiei prevazute la art.6. A rt.9 Conform art. 36 din Legea nr. 50/1991, republicată, privind autorizarea executării lucrărilor de construcții, concesionarul are obligația să solicite emiterea autorizației de construire pentru începerea executării construcției în termen de cel mult un an de la data obținerii actului de concesionare a terenului, în caz contrar concesionarea pierzându-și valabilitatea. În acest sens, concesionarul va prezenta concedentului, respectiv Direcției Evidență Patrimoniu Public și Privat – Serviciul Evidenta Patrimoniu in Administrre Proprie si Direcției Generale Economice Finanțe Publice Locale – Serviciul Venituri din Contracte, autorizația de construire și ordinul de începere a lucrărilor. A rt.1 0 Încetarea contractului de concesiune poate avea loc în cazul în care interesul local o impune, prin denunțarea unilaterală de către concendent. A rt.1 1 La finalizarea termenului concesiunii, partile vor stabili de comun acord modalitatea de utilizare în continuare a terenului de către proprietarul investitiei. A rt.1 2 Se împuternicește Primarul Municipiului Iași să semneze contractul de concesiune. A rt.1 3 Dreptul de concesiune se inscrie în Cartea Funciară de catre concesionar. A rt.1 4 Copie după prezenta hotărâre va fi comunicată catre: Instituția Prefectului Județului Iași; Primarul Municipiului Iași , Direcția Evidență Patrimoniu Public și Privat; Direcția Generală Economică și de Finante Publice Locale; Comisia de evaluare oferte Comisia de evaluare oferte menționată la art. 8, prin grija Direcției Evidență Patrimoniu Public și Privat. A rt.1 5 Punerea în aplicare a prevederilor prezentei hotărâri va fi asigurată intotdeauna cu respectarea cadrului legal incident de către Direcția Evidență Patrimoniu Public și Privat; Direcția Generală Economică și de Finante Publice Locale; Comisia de evaluare oferte menționată la art. 8. 5 / 5 la H .C .L . n r. 222 d in 28 m ai 20 2 5 A rt.1 6 Aducerea la cunoștința publică a prezentei hotărâri va fi asigurată de către Centrul de Informații pentru Cetățeni. P R E S E D IN T E D E S E D IN T A , C o n tra se m n ea ză p e ntru leg a lita te , C o n s ilier lo c al, S e cre ta r G e n era l, P etru -E d u a rd B o z D e n isa-L ilia n a Io n aș c u N r. 2 2 2 d in 2 8 m a i 2 0 25 T o tal co n silie ri lo cali 27 P re ze n ți 27 P e n tru 24 Îm p o triv ă 3 A b țin eri 0
, privind concesionarea prin licitație a terenului în suprafață de 2020 mp, situat în str. Aurel Vlaicu f.n., având număr cadastral 160354, înscris în CF 160354 UAT Iași, aflat în proprietatea privatăSursasha256 44a83691c300a39d…