#35Vânzare imobil26 pentru
28 mai 2025

HCL 221/2025

0

Primăria vinde un teren de 52 m². Preț: 13.500 EUR.

13.500 EUR52 m²Modifică HCL 502 anexeVânzare imobil
Cine apare
Sume13.104 EUR252 EUR13.500 EUR
Suprafață52 m² · 52 m² · 52 m²
ModificăHCL 50/26.02.2021 · HCL 22/31.01.2025 · HCL 50/2021 · HCL 22/2025
Titlul oficial

Aprobarea vânzării prin licitație publică a terenului în suprafață de 52 mp, situat în Iași, șos. Sărăriei lângă nr. 36, având număr cadastral 174402, înscris în cartea funciară nr. 174402 UAT Iași, aparținând domeniului privat al Municipiului Iași

Ce dispune
  • , alin. (2), lit. (f) și (g) din Legea nr. 227/2015, privind codul fiscal.
Textul integral al hotărârii

A rt.1 Se aprobă vânzarea prin licitație publică a terenului în suprafață de 52 mp, situat în Iași, șos. Sărăriei lângă nr. 36, având nr. cadastral 174402, înscris în cartea funciară nr. 174402 UAT Iasi, imobil teren care face parte din domeniul privat al Municipiului Iași, însușit prin HCL nr. 374 din 26 noiembrie 2021 privind completarea Anexei 4.1. a Hotărârii Consiliului Local Iași nr. 225 din 30 iunie 2020, de însușire a inventarului domeniului privat al Municipiului Iași cu bunurile imobile cuprinse în Anexele 1-6. A rt.2 Se însușește raportul de evaluare nr. 70681 din 28.05.2024, intocmit de BULĂU T. VLAD - EVALUATOR AUTORIZAT, număr de înmatriculare seria A 1224743 emis la 16.06.2017, cod fiscal 35678155, autorizat ANEVAR în baza contractului de prestări servicii nr. 51040 din 12.04.2024, care stabilește o valoarea de piață de 13.104 EUR, reprezentând un preț de 252 euro/mp, pentru imobilul-teren în suprafață de 52 mp, situat în Iasi, șos. Sărăriei lângă nr. 36, având nr. cadastral 174402, înscris în cartea funciară nr. 174402 UAT Iași. A rt.3 (1) Comisia de vânzare constituită potrivit HCL nr. 22 din 31.01.2025, va vinde prin licitație publică, terenul în suprafață de 52 mp, situat în Iași, șos. Sărăriei lângă nr. 36, având nr. cadastral 174402, înscris în cartea funciară nr. 174402 UAT Iasi, teren care face parte din domeniul privat al Municipiului Iași, însușit prin HCL nr. 374 din 26 noiembrie 2021 privind completarea Anexei 4.1. a Hotărârii Consiliului Local Iași nr. 225 din 30 iunie 2020, de însușire a inventarului domeniului privat al Municipiului Iași cu bunurile imobile cuprinse în Anexele 1-6, prețul minim de vânzare de 13.500 EUR conform Raportului de Oportunitate nr. 45325 din 10.04.2025. (2) Vânzarea acestui teren nu este scutită de TVA, conform prevederilor art. 292, alin. (2), lit. (f) și (g) din Legea nr. 227/2015, privind codul fiscal. A rt.4 Se aprobă caietul de sarcini conform Anexei 2, ce face parte integrantă din prezenta hotărâre. A rt.5 Cheltuielile privind întocmirea în forma autentică a contractului de vânzare vor fi suportate de cumpărător. A rt.6 Se împuternicește Primarul Municipiului Iași să semneze contractul de vânzare/cumpărare. Achitarea integrală a contravalorii terenului se va face în termen de 30 zile calendaristice de la data încheierii procesului verbal de vânzare. A rt.7 Copie după prezenta hotărâre va fi comunicată catre: Instituția Prefectului Județului Iași; Primarul Municipiului Iași , Direcția Exploatare Patrimoniu; Direcția Generală Economică și 4 / 4 la H .C .L . n r. 221 d in 28 m ai 20 2 5 de Finanțe Publice Locale; Comisia de vânzare menționată la art. 4 din prezenta hotărâre, prin grija Direcției Exploatare Patrimoniu. A rt.8 Punerea în aplicare a prevederilor prezentei hotărâri va fi asigurată intotdeauna cu respectarea cadrului legal incident de către Direcția Exploatare Patrimoniu; Direcția Generală Economică și de Finanțe Publice Locale; Comisia de vânzare menționată la art. 4 din prezenta hotărâre. A rt.9 Aducerea la cunoștința publică a prezentei hotărâri va fi asigurată de către Centrul de Informații pentru Cetățeni. P R E S E D IN T E D E S E D IN T A , C o n tra se m n ea ză p e ntru leg a lita te , C o n s ilier lo c al, S e cre ta r G e n era l, P etru -E d u a rd B o z D e n isa-L ilia n a Io n aș c u N r. 2 2 1 d in 2 8 m a i 2 0 25 T o tal co n silie ri lo cali 27 P re ze n ți 26 P e n tru 26 Îm p o triv ă 0 A b țin eri 0

Votul, privind aprobarea vânzării prin licitație publică a terenului în suprafață de 52 mp, situat în Iași, șos. Sărăriei lângă nr. 36, având număr cadastral 174402 , înscris în cartea funciară nr. 174402 Sursasha256 89f81081f6eef19f
Discuție
Comentariile nu sunt deschise încă. Poți scrie prin formularul de contact din subsol.