#34Vânzare imobilVot neconsemnat
28 mai 2025

HCL 220/2025

0

Primăria vinde terenul de 340 m² de pe str. Olt. Preț: 74.000 EUR.

74.000 EUROlt340 m²Modifică HCL 3744 anexe
Cine apare
Sume216 EUR73.440 EUR74.000 EUR
Suprafață340 m² · 340 m² · 340 m²
Locațiestr. Olt, bulevardul Alexandru, strada Olt
ModificăHCL 374/2021 · HCL 50/26.02.2021 · HCL 374/26.11.2021
Titlul oficial

Aprobarea vânzării prin licitație publică a terenului în suprafață 340 mp, situat în Iași, str. Olt, lângă nr. 26, având număr cadastral 172846, înscris în cartea funciară 172846 UAT Iași, aparținând domeniului privat al Municipiului Iași conform Hotărârii Consiliului Local nr. 374/2021

Ce dispune
  • , alin.(2), lit f) și g) din Legea nr. 227/2015, privind codul fiscal.
Textul integral al hotărârii

A rt.1 Se aprobă vânzarea prin licitație publică a terenului situat în Iași, str. Olt, lângă nr. 26, în suprafață de 340 m.p având nr. cadastral 172846, înscris în Cartea Funciară nr. 172846, înregistrat în inventarul domeniului privat al Municipiului Iași conform H.C.L nr. 374 din 26.11.2021 privind completarea Anexei 4.1. a Hotărârii Consiliului Local Iași nr. 225 din 3 / 4 la H .C .L . n r. 220 d in 28 m ai 20 2 5 30.06.2020 de însușire a inventarului domeniului privat al Municipiului Iași – identificat în Anexa nr. 1, care face parte integrantă din prezenta hotărâre. Accesul, doar pietonal, se poate efectua direct din aleea ce asigură legătura cu bulevardul Alexandru cel Bun. A rt.2 Se aprobă studiul de oportunitate prevăzut în Anexa 3, care face parte integranta din prezenta hotărâre, privind vânzarea prin licitație publică a terenului aflat în proprietatea privată a Municipiului Iași, în suprafață de 340 mp, situat în Iași, strada Olt, lângă nr. 26, având număr cadastral 172846, înscris în cartea funciară nr. 172846 UAT Iași. A rt.3 Se însușește raportul de evaluare nr. 62277 din 10.05.2024, întocmit de Cabinet Evaluare Expertiză Contabilă și Insolvență, CIF 35678155 reprezentată prin evaluator autorizat ANEVAR Bulău T. Vlad, pentru terenul situat în Iași, str. Olt, lângă nr. 26, care stabilește prețul de 216 euro/mp, respectiv 73.440 EUR pentru suprafața de 340 mp cu numărul cadastral 172846, înscris în Cartea Funciară nr. 172846 UAT Iași. Prețul minim de vânzare va fi valoarea cea mai mare dintre prețul de piață determinat prin raport de evaluare întocmit de evaluatori persoane fizice sau juridice, autorizați și valoarea de inventar a imobilului . A rt.4 (1) Comisia de vânzare, constituită potrivit Hotărârii Consiliului Local Iași nr. 22 din 31.01.2025, va vinde prin licitație publică, terenul în suprafață de 340 mp având nr. cadastral 172846, înscris în Cartea Funciară 172846 Iași, la un preț ce nu poate fi mai mic decât cel stabilit prin raportul de oportunitate nr. 112530 din 03.09.2024 respectiv 74.000 EUR. (2) Vânzarea acestui teren nu este scutită de TVA, conform prevederilor art. 292, alin.(2), lit f) și g) din Legea nr. 227/2015, privind codul fiscal. A rt.5 Se aprobă caietul de sarcini conform Anexei 2, ce face parte integrantă din prezenta hotărâre. A rt.6 Cheltuielile privind întocmirea în forma autentică a contractului de vânzare vor fi suportate de cumpărător. A rt.7 Se împuternicește Primarul Municipiului Iași să semneze contractul de vânzare/cumpărare. Achitarea integrală a contravalorii terenului se va face în termen de 30 zile calendaristice de la data încheierii procesului verbal de vânzare. A rt.8 Copie după prezenta hotărâre va fi comunicată catre: Instituția Prefectului Județului Iași; Primarul Municipiului Iași , Direcția Exploatare Patrimoniu; Direcția Generală Economică și de Finanțe Publice Locale; Comisia de vânzare menționată la art. 4 din prezenta hotărâre, prin grija Direcției Exploatare Patrimoniu. A rt.9 Punerea în aplicare a prevederilor prezentei hotărâri va fi asigurată intotdeauna cu respectarea cadrului legal incident de către Direcția Exploatare Patrimoniu; Direcția Generală 4 / 4 la H .C .L . n r. 220 d in 28 m ai 20 2 5 Economică și de Finanțe Publice Locale; Comisia de vânzare menționată la art. 4 din prezenta hotărâre. A rt.1 0 Aducerea la cunoștința publică a prezentei hotărâri va fi asigurată de către Centrul de Informații pentru Cetățeni. P R E S E D IN T E D E S E D IN T A , C o n tra se m n ea ză p e ntru leg a lita te , C o n s ilier lo c al, S e cre ta r G e n era l, P etru -E d u a rd B o z D e n isa-L ilia n a Io n aș c u N r. 2 2 0 d in 2 8 m a i 2 0 25 T o tal co n silie ri lo cali 27 P re ze n ți 26 P e n tru 23 Îm p o triv ă 3 A b țin eri 0

Sursasha256 6d118ec5ea42614b
Discuție
Comentariile nu sunt deschise încă. Poți scrie prin formularul de contact din subsol.