Primăria vinde un teren de 323 m². Preț: 63.000 EUR.
Cine apareAprobarea vânzării prin licitație publică a terenului în suprafață 323 mp situat în Iași Șos. Bucium nr. 54A având număr cadastral 172400 înscris în cartea funciară 172400 UAT Iași aparținând domeniului privat al Municipiului Iași
Ce dispune- Aprobă vânzarea prin licitație publică a terenului situat în Iași, șos.
Textul integral al hotărârii
Art.1 Se aprobă vânzarea prin licitație publică a terenului situat în Iași, șos. Bucium, nr. 54A, în suprafață de 323 mp, identificat in parcela cu id. cad. T 16, CAT 676/2, având nr. cadastral 172400, înscris în cartea funciară nr. 172400 Iași, ce face parte din domeniul privat al Municipiului Iași, însușit prin HCL nr. 225/2020, conform Anexei 1, care face parte integrantă din prezenta hotărâre. Art.2 Se însușește raportul de evaluare nr. 103423 din 18.08.2025, întocmit de … – EVALUATOR AUTORIZAT, pentru terenul situat în Iași, șos. Bucium, nr. 54A, având nr. cadastral 172400, înscrise în cartea funciară nr. 172400 Iași care stabilește prețul de 195 euro/mp, respectiv 62.985 EUR pentru întreaga suprafața de 323 mp,. Prețul minim de vânzare va fi valoarea cea mai mare dintre prețul de piață determinat prin raport de evaluare întocmit de evaluatori persoane fizice sau juridice, autorizați și valoarea de inventar a imobilului. Dar nu mai puțin de 63.000 EUR stabilit prin Raportul de Oportunitate nr. 117811 din 18.09.2025 (la care se adaugă TVA). Art.3 (1) Comisia de vânzare constituită potrivit HCL nr. 22 din 31.01.2025 cu modificarile si completarile ulterioare va vinde prin licitație publică terenul în suprafață de 323 mp, având nr. cadastral 172400, înscris în cartea funciară 172400 Iași, la un preț ce nu poate fi mai mic decât cel stabilit prin raportul de oportunitate nr. 117811 din 18.09.2025 a Comisiei numită prin HCL nr. 22/2025, adică 63.000 EUR pentru întreaga suprafață (la care se adaugă TVA). (2) Vânzarea acestui teren nu este scutită de TVA, conform prevederilor art. 292, alin.(2), lit f) și g) din Legea nr. 227/2015, privind codul fiscal. Art.4 Se aprobă Studiul de oportunitate conform Anexei 2 și Documentația de Atribuire împreună cu Caietul de sarcini conform Anexei 3, anexe ce fac parte integrantă din prezenta hotărâre. Art.5 Cheltuielile privind întocmirea în forma autentică a contractului de vânzare vor fi suportate de cumpărător. Art.6 Se împuternicește Primarul Municipiului Iași să semneze contractul de vânzare/cumpărare. Achitarea integrală a contravalorii terenului se va face în termen de 30 zile calendaristice de la data încheierii procesului verbal de vânzare. Art.7 Copie după prezenta hotărâre va fi comunicată catre: Instituția Prefectului Județului Iași; Primarul Municipiului Iași , Direcția Exploatare Patrimoniu; Direcția Generala Economică și Finante Publice Locale Iași; Comisia de vânzare menționată la art. 3 al prezentei hotărâri, prin grija Direcției Exploatare Patrimoniu. 4 / 4 la H.C.L. nr. 440 din 26 noiembrie 2025 Art.8 Punerea în aplicare a prevederilor prezentei hotărâri va fi asigurata întotdeauna cu respectarea cadrului legal incident de către Direcția Exploatare Patrimoniu; Direcția Generala Economică și Finante Publice Locale Iași; Comisia de vânzare menționată la art. 3 al prezentei hotărâri. Art.9 Aducerea la cunoștința publică a prezentei hotărâri va fi asigurată de către Centrul de Informații pentru Cetățeni. PRESEDINTE DE SEDINTA, Contrasemnează pentru legalitate, Consilier local, Secretar General, Vasile Pușcașu Denisa-Liliana Ionașcu Nr. 440 din 26 noiembrie 2025 Total consilieri locali 27 Prezen ți 24 Pentru 24 Împotrivă 0 Ab țineri 0
, privind aprobarea vânzării prin licitație publică a terenului în suprafață de 323 mp, situat în Iași, Șos. Bucium nr. 54A, având număr cadstral 172400, înscris în cartea funciară 172400 UAT Iași, apSursasha256 4210d17272ab6a00…