#21Vânzare imobil24 pentru
26 noiembrie 2025

HCL 439/2025

0

Primăria vinde terenul de 156 m² de pe str. Ciric. Preț: 34.000 EUR.

34.000 EURCiric156 m²Modifică HCL 2254 anexe
Cine apare
Sume216 EUR33.696 EUR34.000 EUR
Suprafață156 m² · 156 m² · 156 m²
Locațiestr. Ciric, strada Ciric
ModificăHCL 225/2020 · HCL 22/31.01.2025
Titlul oficial

Aprobarea vânzării prin licitație publică a terenului în suprafață 156 mp situat în Iași str. Ciric nr. 8 având număr cadastral 168010 înscris în cartea funciară 168010 UAT Iași aparținând domeniului privat al Municipiului Iași conform HCL nr. 225/2020 nr. inventar 89400

Ce dispune
  • Aprobă vânzarea prin licitație publică a terenului situat în Iași, str. Ciric, nr. 8, în suprafață de 156 m.p având nr.cadastral 168010, înscris în Cartea Funciară nr.168010, înregistrat 3 / 4 la H.C.L. nr. 439 din 26 noiembrie 2025 în inventarul domeniului privat al Municipiului Iași conform H.C.L nr. 225 - Anexa.
Textul integral al hotărârii

Art.1 Se aprobă vânzarea prin licitație publică a terenului situat în Iași, str. Ciric, nr. 8, în suprafață de 156 m.p având nr.cadastral 168010, înscris în Cartea Funciară nr.168010, înregistrat 3 / 4 la H.C.L. nr. 439 din 26 noiembrie 2025 în inventarul domeniului privat al Municipiului Iași conform H.C.L nr. 225 - Anexa 4.1. nr. inventar 89400 – identificat în Anexa nr. 1, care face parte integranta din prezenta hotarare. Art.2 Se aprobă studiul de oportunitate prevăzut în anexa 3, care face parte integranta din prezenta hotărâre, privind vânzarea prin licitație publică a terenului aflat în proprietatea privată a Municipiului Iași, în suprafață de 156 mp, situat în Iași, strada Ciric, nr. 8, având număr cadastral 168010, înscris în cartea funciară nr. 168010 UAT Iași. Art.3 (1) Se însușește raportul de evaluare nr. 157953 din 09.12.2024, întocmit de Cabinet Evaluare Expertiză Contabilă și Audit, CIF 35678155 reprezentată prin Bulău T. Vlad – Evaluator Autorizat, pentru terenul situat în Iași, str. Ciric, nr. 8, care stabilește prețul de 216 euro/mp, respectiv 33.696 EUR pentru suprafața de 156 mp cu numărul cadastral 168010, înscris în Cartea Funciară nr. 168010. (2) Prețul minim de vânzare va fi valoarea cea mai mare dintre prețul de piață determinat prin raport de evaluare întocmit de evaluatori persoane fizice sau juridice, autorizați și valoarea de inventar a imobilului . Art.4 (1) Comisia de vânzare constituită potrivit Hotărârii Consiliului Local Iași nr. 22 din 31.01.2025, va vinde prin licitație publică, terenul în suprafață de 156 mp, având nr. cadastral 168010, înscris în Cartea Funciară 168010 Iași, la un preț ce nu poate fi mai mic decât cel stabilit prin raportul de oportunitate nr. 45325 din 10.04.2025 respectiv 34.000 EUR. (2) Vânzarea acestui teren nu este scutită de TVA, conform prevederilor art. 292, alin.(2), lit f) și g) din Legea nr. 227/2015, privind Codul fiscal. Art.5 Se aprobă caietul de sarcini conform Anexei 2, care face parte integrantă din prezenta hotărâre. Art.6 Cheltuielile privind întocmirea în forma autentică a contractului de vânzare vor fi suportate de cumpărător. Art.7 (1) Se împuternicește Primarul Municipiului Iași să semneze contractul de vânzare- cumpărare. (2) Achitarea integrală a contravalorii terenului se va face în termen de 30 zile calendaristice de la data încheierii procesului verbal de vânzare. Art.8 Copie după prezenta hotărâre va fi comunicată catre: Instituția Prefectului Județului Iași; Primarul Municipiului Iași , Direcția Exploatare Patrimoniu; Direcția Generala Economică și Finante Publice Locale Iași; Comisia de vânzare menționată la art. 4 al prezentei hotărâri, prin grija Direcției Exploatare Patrimoniu. Art.9 Punerea în aplicare a prevederilor prezentei hotărâri va fi asigurata întotdeauna cu respectarea cadrului legal incident de către Direcția Exploatare Patrimoniu; Direcția Generala 4 / 4 la H.C.L. nr. 439 din 26 noiembrie 2025 Economică și Finante Publice Locale Iași; Comisia de vânzare menționată la art. 4 al prezentei hotărâri. Art.10 Aducerea la cunoștința publică a prezentei hotărâri va fi asigurată de către Centrul de Informații pentru Cetățeni. PRESEDINTE DE SEDINTA, Contrasemnează pentru legalitate, Consilier local, Secretar General, Vasile Pușcașu Denisa-Liliana Ionașcu Nr. 439 din 26 noiembrie 2025 Total consilieri locali 27 Prezen ți 24 Pentru 24 Împotrivă 0 Ab țineri 0

Votul, privind aprobarea vânzării prin licitație publică a terenului în suprafață de 156 mp, situat în Iași, str. Ciric nr. 8, având număr cadastral 168010, înscris în Cartea Funciară 168010 UAT Iași, aparSursasha256 b26722863f9508f0
Discuție
Comentariile nu sunt deschise încă. Poți scrie prin formularul de contact din subsol.