Modifică prin licitație a terenului în suprafață de 167 mp, situat în Iasi — contractul prin care un operator din afară exploatează un bun al orașului. Sumă: 295.887 lei. Termenii modificați sunt în anexele hotărârii. Concesiunile țin zeci de ani, iar actele adiționale sunt locul unde se mișcă termenii reali.
Cine apareConcesionarea prin licitație a terenului în suprafață de 167 mp, situat în Iasi, Str. Zimbru 5C aflat în proprietatea privată a Municipiului Iași, avand număr cadastral 163664 și inscris în CF 163664 UAT Iasi
Ce dispune- A rt.8 Conform art. 36 din Legea nr. 50/1991, republicată, privind autorizarea executării lucrărilor de construcții, concesionarul are obligația să solicite emiterea autorizației de construire 4 / 4 la H .C .L . n r. 218 d in 28 m ai 20 2 5 pentru începerea executării construcției în termen de cel mult un an de la.
Textul integral al hotărârii
A rt.1 Se aprobă Studiul de Oportunitate nr. 31713/13.03.2025 privind concesionarea prin licitație publică a terenului în suprafață de 167 mp, situat în Iasi, situat în Iași Str. Zimbru 5C (fost Zimbrului fără fn), pentru construire parcare la sol, aflat în proprietatea privată a Municipiului Iași, 3 / 4 la H .C .L . n r. 218 d in 28 m ai 20 2 5 având număr cadastral 163664, înscris în Cartea Funciară nr. 163664 UAT Iasi, cuprins în Anexa nr.1, ce face parte integranta din prezenta Hotărâre. A rt.2 Se aprobă concesionarea prin licitație a terenului în suprafață de 167 mp, situat în Iasi, situat în Str. Zimbru 5C (fost Zimbrului fără fn), însușit prin HCL nr. 225/2020, privind inventarul domeniului privat al Municipiului Iași, Anexa DEP - 1.1, poziția 177, nr. inventar 800138, având număr cadastral 163664, înscris in CF 163664 UAT Iasi și identificat în Anexa nr. 2, ce face parte integranta din prezenta Hotărâre, în vederea construirii unei parcari la sol. A rt.3 Se însușește Raportul de evaluare nr. 105227/13.08.2024, întocmit de evaluator Cabinet Evaluare Expertiză Contabilă si Insolvență - Evaluator Bulău T. Vlad CIF 35678155, conform contractului de Prestari Servicii nr. 51040/12.04.2024, care stabileste pentru terenul în suprafață de 167 mp, situat în Str. Zimbru 5C (fost Zimbrului fără fn), o valoare de piață de 52452 euro, respectiv 356/euro/mp, valoarea în lei fiind 295887 lei. A rt.4 Redevența valorică a concesiunii va fi stabilită în urma licitației organizată în conditiile O.U.G. nr. 57/2019 privind Codul Administrativ și va fi plătibilă în lei la cursul BNR din ziua plății. Redevența minimă pe care trebuie să o ofere participantii la licitație este de 3 5 00 e u ro /an . Redevența se poate modifica conform hotărârilor de Consiliul Local al Municipiului Iași sau legislatiei în domeniu (prin indexare cu indicele de inflație în cazul în care redevența se transformă în monedă națională). Pe perioada derulării relațiilor contractuale redevența nu va fi mai mică decât valoarea acesteia în lei, la data licitației publice. A rt.5 D u ra ta c o n ce sio n ării va fi d e 2 0 a n i și poate fi prelungită, prin simplul acord de voință al părtilor, încheiat în forma scrisă, cu conditia ca durata însumată să nu depăsească 49 ani. A rt.6 Se aprobă Documentația de atribuire a contractului de concesiune, pentru concesionarea terenului în suprafață de 167 mp, situat în Iași Str. Zimbru 5C (fost Zimbrului fără fn), având număr cadastral 163664, înscris în Cartea Funciară nr. 163664 UAT Iasi, cuprinsă în Anexa 3, ce face parte integrantă din prezenta hotărâre. Concesionarului i se transmite dreptul si obligația de proiectare, execuție și exploatare a terenului în scopul construirii unei parcări la sol. A rt.7 Comisia de evaluare constituita prin HCL 15/31.01.2025 va derula procedura de concesionare prin licitatie publică pentru concesionarea prin licitație publică a terenului în suprafață de 167 mp, situat în Iași Str. Zimbru 5C, având număr cadastral 163664, înscris în Cartea Funciară nr. 163664 UAT Iasi, aflat in proprietatea privată a Municipiului Iasi, conform documentației prevazute la art.6. A rt.8 Conform art. 36 din Legea nr. 50/1991, republicată, privind autorizarea executării lucrărilor de construcții, concesionarul are obligația să solicite emiterea autorizației de construire 4 / 4 la H .C .L . n r. 218 d in 28 m ai 20 2 5 pentru începerea executării construcției în termen de cel mult un an de la data obținerii actului de concesionare a terenului, în caz contrar concesionarea pierzându-și valabilitatea. În acest sens, concesionarul va prezenta concedentului, respectiv Direcției Evidență Patrimoniu Public și Privat – S.E.P.A.P. si Direcției Generale Economice Finanțe Publice Locale – Serviciul Venituri din Contracte, autorizația de construire și ordinul de începere a lucrărilor. A rt.9 Încetarea contractului de concesiune poate avea loc în cazul în care interesul local o impune, prin denunțarea unilaterală de către concendent. A rt.1 0 La finalizarea termenului concesiunii, partile vor stabili de comun acord modalitatea de utilizare în continuare a terenului de către proprietarul investitiei. A rt.1 1 Se împuternicește Primarul Municipiului Iași să semneze contractul de concesiune. A rt.1 2 Dreptul de concesiune se inscrie în Cartea Funciară de catre concesionar. A rt.1 3 Copie după prezenta hotărâre va fi comunicată catre: Instituția Prefectului Județului Iași; Primarul Municipiului Iași , Direcția Evidență Patrimoniu Public și Privat; Direcția Generală Economică și de Finante Publice Locale; Comisia de licitație, prin grija Direcției Evidență Patrimoniu Public și Privat . A rt.1 4 Punerea în aplicare a prevederilor prezentei hotărâri va fi asigurată intotdeauna cu respectarea cadrului legal incident de către Direcția Evidență Patrimoniu Public și Privat; Direcția Generală Economică și de Finante Publice Locale; Comisia de licitație. A rt.1 5 Aducerea la cunoștința publică a prezentei hotărâri va fi asigurată de către Centrul de Informații pentru Cetățeni. P R E S E D IN T E D E S E D IN T A , C o n tra se m n ea ză p e ntru leg a lita te , C o n s ilier lo c al, S e cre ta r G e n era l, P etru -E d u a rd B o z D e n isa-L ilia n a Io n aș c u N r. 2 1 8 d in 2 8 m a i 2 0 25 T o tal co n silie ri lo cali 27 P re ze n ți 25 P e n tru 25 Îm p o triv ă 0 A b țin eri 0
, privind concesionarea prin licitație a terenului în suprafață de 167 mp, situat în Iași, str. Zimbru 5C aflat în proprietatea p rivată a Municipiului Iași, având număr cadastral 163664 și înscris înSursasha256 32d3f5b756aaa033…